Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Filosofická kavárna: Věra Schifferová a Vojtěch Balík

8.2.2018 @ 16:00 - 19:00

Vážení kolegové,
přátelé a příznivci Filosofického ústavu, ve čtvrtek 8. února 2018 od 16:00 v klubu Jazz Republic (dříve Golem) proběhne letos první Filosofická kavárna 2018 jako programová součást již tradičního „Odpoledne s Filosofickým ústavem,“ v němž se na neformální bázi ve čtvrtek prvního celého týdne každého měsíce setkávají pracovníci Filosofického ústavu s dalšími kolegy z akademické sféry i se spřátelenou veřejností. V novém roce budeme pokračovat v již dvouleté úspěšné tradici a ve známých i nových formátech uvítáme další obdivuhodné hosty, kteří představí své myslitelské téma a umožní nám pak zamyslet se ve společné diskusi nad širšími filosofickými souvislostmi jejího badatelského působení.
Prvními hosty, kteří v diskusním formátu symbolicky zahájí letošní ročník kavárny ryze českým a zároveň bez nadsázky světovým tématem zásadního rozměru, budou VĚRA SCHIFFEROVÁ a VOJTĚCH BALÍK s nimiž budeme rozprávět O Komenského Spisech o první filosofii (nakl. OIKOYMENH 2017).
Po krátkém uvedení do Komenského filosofie bude v hlavních rysech představena jeho osobitá koncepce metafyziky, jež je základem jeho nauky o výchově, pansofie i programu universální nápravy „lidských věcí“. Pozornost bude věnována také zvláštnostem Komenského metafyzické terminologie.
Cílem bude ukázat Komenského v méně obvyklém světle, totiž jako vynalézavého a důmyslného metafyzika. Předmětem diskuse by mohly být zejména metafyzické motivy, které Komenský z poměrně rozsáhlého spektra tradičního i současného myšlení přejímal, avšak jako tvůrčí myslitel dále promýšlel a přetvářel, i jeho snaha uplatnit ve své trinitární pansofické metafyzice celostní metodu. Takto vybudovanou metafyziku lze pojmout také jako příspěvek k podstatnému zamyšlení nad problémem moderního subjektivismu a jednostranného racionalismu, jenž zřetel k celku opustil
Všichni jsou vřele zváni nejen k účasti v publiku, ale uvítáme samozřejmě rádi aktivní zájemce o diskusi. Doufám, že
letošní témata opět vzbudí vaši pozornost a zájem pokračovat v tradici uvolněných hovorů již během programu i následně nad skleničkou během podvečera.
Kryštof Boháček

Podrobnosti

Datum:
8.2.2018
Čas:
16:00 - 19:00

Místo konání

klub Jazz Republic (dříve Golem)
Jilská 352/1
Praha, Česká republika
+ Google Mapa